Вместо традиционните отпечатъци, които правите със силикони или алгинати, сканирате с камерата и заснемате дигитален отпечатътк. Изпращате дигиталния компютърен модел (вместо гипсов такъв) в .STL формат в зъботехническа лаборатория, която разполага с CAD софтуер за дизайн, фрезовъчни апарати и/или 3D принтери (примерно Р3 Лаб в София). Те проектират възстановяването и ви изпращат протезата по куриер. Има интернет платформи, където можете да изпратите сканирания 3D модел и да поръчате on-line да Ви изработят и върнат готови водачи за поставяне на импланти или готови прозрачни ортодонтски алайнери.
Този подход е оправдан когато искате да спестите време да поемате повече пациенти, а проектирането и изработването на възстановяванията делегирате на лаборатория.
Нужен Ви е само интра-орален скенер, с отворен софутер за заснемане, който записва 3D модела в .stl формат. Най-добрите интраорални скенери са с малки глави, работят без прах, дават пълноцветно изображение в реално време и с много добра резолюция, но най-важното е бързината на сканиране на цяла арка да е ~ 1 мин. Бързината на сканиране зависи и от количеството придобити полезни данни с едно минаване. В случай, че скенерът е заснел ненужни данни (т.е. език, бузи, пръсти и т.н.), той трябва да може да ги поправи, за предпочитане в движение и без намесата на потребителя. Т.е. софтуерът трябва да е ефективен при фиксиране на отклонения и мекотъканни смущения. Накратко, ефективността на сканиране може да бъде характеризирана като комплекс от скорост, придобиване на изображение и интелигентност на софтуера.